Credit Loops on Marmara Chain reached today to breakeven point with activated loops first time since the launch of mainnet last year on 17th January 2020.

We are happy that the amount of MCL coins locked in credit loops exceeded the coins locked in activated after exactly 16 months. The beauty of the coins locked in credit loops is that they can be only used in real shopping to transfer the ownership since the participation to 3x staking is transferred to new bearer/holder node during endorsement of credit.

Coins locked in credit loops vs Coins locked in activated

Please note that activated coins can be unclocked any time but they cannot be transferred while they are staking. Besides they have only 1x staking power, while coins locked in credit loops participate in 3x staking.

Marmara Discord Address: https://marmara.io/discord

The MCL Market site, which works as a letgo-style advertisement site and brings together buyers and sellers who want to experience shopping with cryptocurrencies, has been opened at mclmarket.com!

MCL Market was opened! Now you can earn while you are selling and buying. If you are seller, you will get…

Letgo tarzı yani ilan sitesi olarak çalışan ve kripto paralarla alışveriş deneyimini yaşamak isteyen alıcı ile satıcıyı buluşturan MCL Market sitesi, mclmarket.com adresinde açıldı!

MCL Market açıldı! Artık satarken ve satın alırken kazanabilirsiniz. Satıcıysanız, MCL Market’in ödül havuzundan ödüller alacaksınız. Kredi döngüleri ile satış yaparken, hem satıcılar hem de alıcılar…

Bu yazıda; gerçek ekonomide çalışmak üzere tasarlanmış Merkezsiz Finans (DeFi) projesi Marmara Kredi Döngüleri’nde (MCL) yatırım havuzları kavramı, neden gerektiği ve nasıl olabileceğiyle ilgili fikirler paylaşılmaktadır.

MCL: Gerçek Ekonomide Çalışan DeFi Projesi

Bugünlerde DeFi furyası olanca hızıyla devam etmekte. Faize dayalı olan herhangi bir DeFi projesinin sürdürülebilir olmadığını ve bunların…

Marmara Credit Loops (MCL) is a Decentralized Finance (DeFi) system designed and getting developed to run in real economy since 2018. Thanks to Komodo Technologies, the system works on a natural and independent blockchain with smart contracts based on UTXO, Bitcoin way but enhanced with Turing completeness.

This document explains…

Marmara Kredi Döngüleri’nde yeni hard fork (güncelleme) ile yeni bir dönem başlıyor. Yeni dönemde Marmara Kredi Döngüleri’nin gerçek ekonomi içerisinde Doğal İktisat Döngüsü içinde doğrudan kullanımı için büyük bir teşvik sistemi geliyor.

Marmara Kredi Döngüleri (MCL) Hard fork Güncellemesi

Teşvik sistemi 2 basit temele dayanıyor.

  1. Artık keşideci (alıcı) ve hamil (Satıcı) birlikte 3 kat staking yapacaklar. Bunu…

With the pandemic, the World has started feeling the “New World Economy”. While the businesses with online facilites are growing very fast, the compaines with the old century business model are simply dying or shifting to “New World Economy”. The World is becoming decentralized. Ordinary people in the streets are…

Marmara Kredi Döngüleri (MCL)’ne esin kaynağı olan ama kağıt üzerinde dolaşan ve dolaşımları asla takip edilemeyen vadeli çeklere karşın, evrensel bir araç olan Marmara Kredi Döngüleri’nde kredilerin blokzinciri sayesinde şeffaf şekilde takipleri mümkün olmuştur.

Bilindiği gibi Vadeli Çeklerden esinlenen Marmara Kredi Döngüleri kredinin her adımında blokzincirinde büyük veri (big data)…

Marmara Kredi Döngüleri (MCL) Vadeli Çeklerin çalışmasından ilham alan bir proje olmakla birlikte karşılıksızlıkların tamamen çözümü yanında her türlü kredi aracına alternatif olarak geliştirilmekte olan bir yapıdadır.

%100 karşılıklılığa dayanan Versiyon 1'de ise sadece Türkiye’de değil Dünyada bir ilki başarmaktadır. Sosyal Kredi ekolü kurucusu C.H. Douglas’ın A+B Teoreminde formülize ettiği…

Marmara Blokzincirini kurduktan sonra cüzdanları illa ki getnewaddress ile rastgele elde etmek zorunda değilsiniz. Bu yazıda basit bir trik anlatılacaktır.

Marmara Chain kurduktan sonra bildiğiniz gibi ./komodo-cli -ac_name=MCL getnewaddress dedikten sonra cüzdan numarasını ./komodo-cli -ac_name=MCL validateaddress "RcuzdanNo"ifadesiyle çağırdığınızda size Privkey verecektir.

Bunu hatırlamak zor olduğundan kendi verdiğiniz anahtar kelimelerden unutmayacağınız…

B. Gültekin Çetiner

Professor, Industrial Engineering Blockchain Enthusiast

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store