Windows üzerinde MCL (Marmara) Koin Nasıl Üretilir?

Marmara Blokzinciri ve üzerinde çalışan Marmara Kredi Döngüleri 100,000. bloku aşarak bugün 70. gününe girdi. Yeni iyileştirmeleri kapsayan güncellemeler de gerçekleştirildi. Linux üzerinde madencilikle ilgili açıklamalar Github üzerindeki Marmara Chain adresinde yer almakta.

Ancak bazı kullanıcılar Windows üzerinde daha kolay nasıl madencilik yapacaklarını sormakta. Bu yazıda Windows kullanıcıları için “Marmara Chain” üzerinde nasıl kolayca madencilik yapacakları adım adım anlatılmaktadır.

Marmara Kredi Döngüleri Nedir?

Marmara Chain veya diğer adıyla Marmara Kredi Döngüleri Vadeli Çekler ve Senetlerden esinlenen bir proje olup her tür kredi enstrümanını blokzincirinde tutmak ama bunu yaparken en büyük sorun olan karşılıksızlıkları ortadan kaldırmak için geliştirilmiş bir projedir. O yüzden Koin üretim mekanizmaları bunu desteklemek için geliştirilmiştir.

Marmara Kredi Döngüleri Marmara Chain/Blokzinciri üzerinde tutulmaktadır ve her dakikada bir çıkan blokta 30 MCL ödül dağıtılmaktadır. Sistemde koinler karşılıksızlığın ortadan kaldırılması amacıyla üretildiği için çıkan koinlerin yarısı kilitli (aktif) olarak çıkmaktadır. Çıkan koinlerin sadece %25'i Madencilik (Mining) ile üretilmektedir. Kalan %75 ise İstifleme (Staking) ile üretilmektedir. Staking yöntemiyle koin üretebilmek için mutlaka koin kilitlemek yani aktive etmek gerekmektedir.

Yine karşılıksızlığın çözülmesi amacıyla İstiflemede (staking) yepyeni bir yöntem geliştirilmiştir: Dopingli Staking. Bunun için %75'lik staking tarafında eğer koinlerinizi kredi döngülerinde kilitlerseniz 3x (3 kat) staking yapabilirsiniz. Hem normal staking hem de kredi döngülerinde koin aktiflenmesi/kilitlenmesi gerektiği ve kilitli koinler kullanılamadığı için piyasada kullanımda koin bulunabilmesi adına koin üretiminde yarılanma yoktur. Sabit olarak yılda 15 milyon civarında üretilecek şekilde tasarlanmıştır.

Kredi Döngülerinin nasıl yapılabileceğini başka yazıya bırakarak temel madencilik ve staking nasıl yapılır burada anlatılmaktadır.

Image for post
Image for post
Marmara Kredi Döngüleri (Marmara Chain)

ADIM 1: Komodo Ocean MCL Cüzdanının Kurulumu

Aşağıdaki bağlantıdan;

Komodo Ocean Wallet For MCL İndirin ve uygun bir klasöre açın

ZCASH PARAMETRE DOSYALARININ YÜKLENMESİ

Marmara Blokzinciri, Komodo Blokzincirinin çatallanarak (forklama) üzerinde kredi döngü sistematiğinin smart sözleşmelerle kodlandığı bir bağımsız ve özgür bir platformdur. Ancak Komodo’nun temel özelliklerini taşımaktadır. Komodo ise önce Bitcoin’in forklandığı Zcash sisteminden forklandığı için hem Zcash hem Bitcoin temel özelliklerini taşımaktadır. Bu yüzden Marmara Blokzinciri Bitcoin, Zcash ve Komodo’nun gelişkin özelliklerini taşımaktadır. Her şeyden önce Zcash parametrelerini yüklemeniz gerekmektedir. Bunun için yukarıda indirdiğiniz dizinde (biz mclocen dizinine indirdik) fetch-params.bat dosyasını 1 kereye mahsus olmak üzere çalıştırmanız gerekmektedir. Böylece zcash parametre dosyaları yüklenecektir. Yoksa çalışmaz.

ÖNEMLİ

Eğer hemen çalıştırırsanız Marmara Blokzinciri değil Komodo blokzincirini yüklemeye başlayacaktır. O yüzden çalıştırmadan önce exe dosyaya (komodo-qt-mcl.exe dosyası) bir kısa yol yaparak (sağ tık ve özellikler kısmından sonra hedef) kısa yol üzerinde aşağıdaki satırı girmelisiniz. Burada zipli dosya c:\mclocean isimli dizine açılmıştır. Siz uygun dizinle değiştiriniz.

c:\mclocean\komodo-qt-mcl.exe -ac_name=MCL -ac_supply=2000000 -ac_cc=2 -addnode=37.148.210.158 -addnode=37.148.212.36 -addressindex=1 -spentindex=1 -ac_marmara=1 -ac_staked=75 -ac_reward=3000000000

Ekranda şöyle görünecektir.

Image for post
Image for post
MCL için kısa yol üzerinde parametrelerin girilmesi

ADIM 2: Marmara Chain Geçmiş Blokların İndirilmesi

Image for post
Image for post
MCL İÇİN KOMODO OCEAN CÜZDANI

Bundan sonraki kısımlarda komutları komut satırında elle girerek işlem yapmanız gerekecektir. Bunun için Yardım Seçeneğinden Hata Ayıklama penceresine girerek komutlar için konsola erişebilirsiniz.

Image for post
Image for post

ÖNEMLİ NOT: BLOKLARIN HIZLI İNDİRİLMESİ

Marmara Blokzincirinin Ocak 2020'den itibaren tüm bloklarını indirmek zaman alacaktır. Eğer bir an önce indirmek isterseniz günlük olarak paketlenen bootstrap dosyasını aşağıdaki bağlantıdan indirip Windows altında aşağıdaki klasör altına açınız.

C:\Users\user\AppData\Roaming\Komodo\MCL

Marmara Blokzinciri Bootstrap dosyası linki

https://eu.bootstrap.dexstats.info/MCL-bootstrap.tar.gz

ADIM 3: Blokların Diğer Düğümlerle Senkronize Olması

Image for post
Image for post

ADIM 4: Yeni Cüzdan No ve ilgili PUBKEY alınması

Bunun için gerekli işlemlerden ilki getnewaddress komutuyla yeni bir cüzdan no almak daha sonra bu cüzdan nosunu validateaddress kullanarak pubkey elde etmektir.

Aşağıdaki örnekte gösterilmektedir. Cüzdan nosu yerine sizde çıkan cüzdan noyu yazmayı unutmayınız;

getnewaddress
validateaddress “R ile başlayanCüzdan Numaranız”

ÖRNEK;

getnewaddress
RJC4oeUU4naNbJsjyCHeTLrhUFhaJsmf6Y

validateaddress “RJC4oeUU4naNbJsjyCHeTLrhUFhaJsmf6Y”

Image for post
Image for post

Burada elde edilen pubkey kullanılarak mining ve staking işlemleri yapabilirsiniz. Yukarıdaki örnekte “pubkey=0328995343047082b78f35cbebf8dee153dcf8499ec97c3f20b56617a265189e2b”. Yani mining ve staking yaptığımızda üretilen koinlerin geleceği cüzdan adresi budur.

Ancak cüzdanınızın özel anahtarını alıp emniyetli bir yerde saklamadan işlem yapmayınız. Öncelikle ilgili cüzdan için özel anahtarı alalım.

ADIM 5: Cüzdan No Özel Anahtarının Yedeklenmesi

Image for post
Image for post

Kullanım: dumpprivkey “R ile başlayan cüzdan numaranız”

Örnek;

dumpprivkey “RJC4oeUU4naNbJsjyCHeTLrhUFhaJsmf6Y”

Image for post
Image for post
MINING ve STAKING

ADIM 6: Mining/Staking için Pubkey Ayarı

Bunun için ilgili komut;

Kullanım: setpubkey pubkey_numaranız

Örnek;

setpubkey 0328995343047082b78f35cbebf8dee153dcf8499ec97c3f20b56617a265189e2b

Aşağıda ekrandaki gibi bir sonuç göreceksiniz.

Image for post
Image for post

getinfo komutu ile bilgi aldığınızda artık pubkey numaranızı göreceksiniz.

Image for post
Image for post

ADIM 7: Mining/Staking ile MCL Üretme

Önce MINING/MADENCİLİK

Kullanım: setgenerate true n

n sayıda çekirdek ile madencilik yapmasını talimat verir. n=-1 olduğunda tüm işlemci çekirdeklerini kullanır.

Örnek;

2 çekirdekle “mining” yapar;
setgenerate true 2

Tüm çekirdeklerle “mining” yapar;
setgenerate true -1

STAKING

setgenerate true 0

NOT: Unutmayın! Staking ile ödül kazanmak için mutlaka koin aktive etmek/kilitlemek gerekmektedir. Bunun için lütfen adım 8'i okuyunuz.

Mining ve Staking Kapatma

“setgenerate false” komutunun kullanılması yeterlidir.

ADIM 8: KOİN KİLİTLEME/AKTİFLEME

Koin Kilitleme Basittir. Aşağıdaki 2 adımda gerçekleştirilir.

  1. marmaralock n
  2. sendrawtransaction hex

İlk adımda n miktarı koinin kilitlenmesi için gerekli hex üretilir. İkinci adımda bu hex blokzincirinde kesin kayıt haline getirilir.

ÖRNEK;

  1. marmaralock 30
    { “result”: “success”,
    “hex”: “0400008………… uzun string …………….0000000”}
  2. sendrawtransaction “0400008………… uzun string …………….0000000"

Sonuç olarak bir transfer kodu verecektir. Örnek; c4c55036da0c2416de4e61e6097082ec3e4ac0f0ffd17826aaf74b9c8d2c2d5d

NOT: Mining bilgisayarınızı işlemci gücünüzü epeyce kullanacaktır. Güçlü kartlarınız ve işlemciniz yoksa mining yerine staking öneririz. Ancak staking için mutlaka MCL koin kilitlemeniz gerekmekte. Aktiflemek/kilitlemek için başta bir miktar mining yapabilirsiniz veya Discord grubunda satanlardan temin edebilirsiniz.

DAHA FAZLA YARDIM İÇİN

Marmara Grupları

Professor, Industrial Engineering Blockchain Enthusiast

Get the Medium app